Příprava ovocné šťávy a sirupu

Obrázek

Důležitou základní surovinou při domácí výrobě likérů je šťáva z ovoce. V některých případech se nahrazuje ovocným sirupem nebo trestí, použití těchto náhradních surovin se ale na kvalitě likérů projeví většinou negativně. 

Získání šťávy, případně výroba sirupu z čerstvého ovoce není složitá ani náročná na potřeby a vybavení. V každém případě by se ale mělo použít pouze kvalitní ovoce v ideálním stupni zralosti.

Získání šťávy z ovoce

Ovoce zbavíme stopek, případně ho odpeckujeme a opláchneme pod studenou vodou. Větší druhy nakrájíme na menší kousky.

Nejjednodušší možností získání šťávy je použití odšťavovače. Pokud odšťavovač nemáme, získáme šťávu vařením.

Připravené ovoce nasypeme do nerezového hrnce a přilijeme vodu. K bobulovitým druhům ovoce se přilévá vody skutečně jen velmi málo, u pevnějších druhů se na 0,5 kilogramu přilévá až 2 decilitry vody.

Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. 

Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou.

Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.

Výroba sirupu

Pokud chceme ze získané šťávy vyrobit sladký sirup, odměříme ji a přidáme k ní cukr v poměru 350 gramů cukru na 0,5 litru šťávy.

Šťávu s cukrem za stálého míchání zahříváme v nerezovém hrnci tak dlouho, až se cukr rozpustí.

Z povrchu sebereme případnou pěnu a sirup přelijeme do čistých lahví se vzduchotěsným uzávěrem a necháme ho vychladnout. Sirup v lahvích vydrží v chladničce 1 až 2 měsíce.

Pro dlouhodobé uchování sirupu můžeme použít zavařovací sklenice, které po uzavření sterilizujeme.

 

Šťávy i sirupy se mohou používat při výrobě likérů po celou dobu jejich trvanlivosti – likér tedy nemusíte vyrábět ihned, jak z ovoce získáte šťávu. Pokud při výrobě likérů použijete vhodnou konzistenci a sladkost – šťávu nebo sirup – pak se to na  kvalitě likérů nijak negativně neprojeví.  

 

 
TOPlist