Kompoty z mikrovlnné trouby

 


Nejlepší způsob dlouhodobé konzervace ovoce jsou kompoty. Kompotování ovoce není nijak složité – potřebujeme vlastně jen ovoce, cukr a vodu, a samozřejmě také sklenice a víčka.

Zavařování v mikrovlnné troubě není skutečně nic složitého a zvládne ho opravdu každý.

Zavařovací klasika

Ovoce pro kompotování musí být kvalitní, zralé a pevné. V žádném případě nepoužívejte ovoce nahnilé, pomačkané nebo přezrálé. Při klasickém způsobu zavařování se ovoce omyje pod studenou vodou a pak podle druhu připraví – odpeckuje, rozpůlí nebo rozdělí na čtvrtiny…Vloží se do čistých zavařovacích sklenic, zalije roztokem cukru ve vodě, sklenice se důkladně uzavřou a pak sterilizují ponořené v horké vodě. Teplota vody a doba zavařování jsou podle druhu ovoce různé, většinou je to ale 85° Celsia po dobu 15 až 20 minut.

Ovoce – především půlky meruněk nebo broskví, čtvrtky hrušek  nebo jablek a další nakrájené větší druhy - je do sklenic potřeba naskládat tak, aby se nepomačkalo, ale zároveň sklenici zaplnilo. Drobné ovoce – jahody, borůvky, maliny…- se musí ve sklenici lehce setřepat a pak ještě doplnit. Sklenice by jinak byly po sterilizaci a v podstatě jen plné nálevu, v kterém by nahoře plavaly plody.

Zavařování v mikrovlnné troubě je skutečně velmi snadné...

Kompoty z mikrovlnky

Ovoce nemusí sterilizovat jen klasickým způsobem v horké vodě. Můžete použít třeba horkovzdušnou nebo mikrovlnnou troubu a dokonce i myčku nádobí.  

Zavařování v mikrovlnné troubě je pravděpodobně nejjednodušší.  Omyté plody se opatrně naskládají do sklenic, zalijí se cukerným roztokem, sklenice se uzavřou a dají do mikrovlnné trouby. Sklenice o obsahu 0,7 litru se v zapnuté mikrovlnce při jejím základním nastavení výkonu 700 Watů nechá 6 minut. Tato doba platí pro jednu sklenici, doba se tedy zvyšuje podle jejich počtu. Při vyšším výkonu mikrovlnné trouby se doba zavařování zkracuje. Sklenice se do trouby staví po obvodu, ne na střed.

Doba zavařování 1 sklenice s obsahem 0,7 litru podle výkonu mikrovlnné trouby

Výkon

Čas

700 W

6 min.

750 W

5,6 min.

800 W

5,3 min.

850 W

5 min.

900 W

4,6 min.

Doba zavařování sklenic s menším objemem se snižuje v poměru k základní velikosti 0,7 litru – například sklenice s objemem 0,3 litru se zavařuje při výkonu 700 W pouze 3 minuty.

Ovoce se v mikrovlnné troubě samozřejmě zavařuje v zavíčkovaných sklenicích, které se ale plní tak, aby pod víčkem byla mezera alespoň 2 centimetry.

Kompot bez přípravy cukerného nálevu

Mikrovlnná trouba se může při přípravě kompotů využít i jinak – ovoce se v ní připraví a pak teprve zavaří klasickým způsobem. Výhodou je, že nemusíte připravovat cukerný nálev. Příkladem takového zavařování mohou být třeba velmi oblíbené a často zavařované jahody.

Jahody zbavíme stopek, omyjeme je studenou vodou a dáme do misky. Posypeme je cukrem, přidáme vodu – na 2 hrníčky jahod se přidávají 2 lžíce cukru a 1 lžíce vody – přikryjeme a v mikrovlnné troubě vaříme 2 minuty na nejvyšší stupeň. Jahody v misce promícháme a vaříme v mikrovlnce ještě jednu minutu.

Obrázek

Ovoce necháme přikryté 5 až 10 minut mírně vychladnout a pak ho přendáme do sklenic, které důkladně uzavřeme a sterilizujeme klasickým způsobem v hrnci s 85° Celsia horkou vodou 15 minut. Sklenice se po sterilizaci nechají vychladnout otočené dnem vzhůru.

Při klasickém zavařování se občas používá podobný způsob, kdy se ovoce naskládá do sklenic, zasype cukrem a zalije vodou – nepoužívá se tedy předem připravený cukerný roztok. Tento postup ale není správný - i když se cukr ve vodě rozpustí, je zde velká pravděpodobnost, že zůstane především ve spodní části sklenice. 

 

Zdeněk Urban