Možnosti zavařování

Možností zavařování je několik. Nejpoužívanější je zavařování v horké vodě, ale zavařuje se i v tlakovém hrnci, klasické elektrické, horkovzdušné, plynové i mikrovlnné troubě, a dokonce také v myčce nádobí.

Každá z možností zavařování má svoje výhody a nevýhody. Nejjednodušší je zvolit takový způsob, pro který máte potřebné vybavení, ale musí také odpovídat potravinám a surovinám, které zavařujete.

Zavařování v zavařovacím hrnci

Zavařování v horké vodě je nejčastěji používaný způsob. Při méně častém zavařování nebo zavařování menšího počtu stačí i obyčejný větší hrnec, vždy je ale dobré mít zavařovací teploměr.

Klasický zavařovací hrnec má ve většině případů uprostřed poklice otvor a držák na dlouhý zavařovací teploměr. Optimální teplota se reguluje zdrojem tepla. Hrnce se vyrábí nejvíce z pozinkovaného plechu.

Vlastní zavařování je jednoduché - hrnec se naplní vodou, která se nechá ohřát na požadovanou teplotu a do ní se pak na potřebnou dobu ponoří sklenice. Pro vyndávání sklenic jsou v tomto případě vhodné speciální zavařovací kleště.

Elektrický zavařovací hrnec funguje na stejném principu jako hrnec klasický, má proti němu ale několik zásadních výhod. K ohřevu se používá elektrická energie a tak není závislý na jiném zdroji tepla, manipulace je bezpečnější a výsledky zavařování jsou jistější.

Elektrické hrnce na zavařování jsou ze smaltu nebo nerezu, mají objem až 30 litrů a je možné v nich najednou zavařit až 14 litrových sklenic, nebo 30 sklenic s obsahem 0,3 litru. Podle typu mají zabudovanou regulaci nastavení teploty v rozsahu od 20 do 100° Celsia, termostat, kohout na vypouštění vody, časovač i světelné kontrolky, u některých jsou i nástavce na odšťavňování a nádoby na šťávu. Mimo zavařování je tyto hrnce možné využít i na vaření většího množství brambor, guláše, polévky a dalších jídel, ale i ohřívání většího množství nápojů.

Zavařování v troubě

V plynové i elektrické troubě zavařujeme především ovoce a zeleninu, pro zavařování jiných druhů potravin není tento způsob příliš vhodný, je ale ideální pro zavařování upečeného cukroví.  

Důležitou podmínkou pro tento způsob zavařování je, aby teplo v troubě bylo rovnoměrné.

Zavařování je velmi jednoduché. Do vyššího pečicího plechu nalijeme horkou vodu do výšky 1 až 2 centimetry a do ní postavíme zavíčkované sklenice se zavařovanými produkty tak, aby se nedotýkaly. Mezi ně dáme jednu, ve které je jen voda a teploměr. Plech se sklenicemi vkládáme do spodní poloviny předehřáté trouby.

Plynovou nebo elektrickou troubu nastavíme na teplotu 120° Celsia, přibližně 5 minut po vložení plechu se sklenice teplotu snížíme na 85 až 90° Celsia. Celková doba zavařování v troubě je podle druhu ovoce nebo zeleniny od 30 do 60 minut. Měkké ovoce a zelenina potřebují k zavaření dobu kratší než ovoce a zelenina tvrdší, záleží i na teplotě zálivky nebo nálevu a množství sklenic. Vodu v plechu případně během zavařování doléváme. Zavařené sklenice necháme po vypnutí ohřevu v horké troubě ještě 15 až 30 minut.

Způsoby - například zapínání a vypínání spodního a horního ohřevu apod. - a tím i teploty se můžou lišit podle typu trouby. Většina návodů k používání trouby už v současnosti obsahuje i část, která se týká právě zavařování a v tomto případě se vyplatí podle takového návodu postupovat. 

Zavařování v tlakovém hrnci

Tlakový hrnec umožňuje velmi rychlé zavařování a tak je nutné dodržovat dobu varu, aby se zavařované suroviny - a zejména ovoce - nerozvařily.

Zavařování v tlakovém hrnci není složité. Do hrnce vložíme napařovací mřížku nebo rošt a nalijeme přibližně 2,5 centimetru vody. Na mřížku nebo rošt naskládáme uzavřené sklenice, hrnec uzavřeme pokličkou a ventil necháme otevřený. Vodu v hrnci ohřejeme a když z ventilu začne stoupat pára, uzavřeme ho a ovoce nebo zeleninu zavařujeme podle druhu 3 až 5 minut. Pak hrnec odstavíme, necháme ho 10 minut vychladnout a otevřeme ventil. Když v hrnci klesne tlak, sundáme z něj poklici, vyjmeme sklenice a necháme je zcela vychladnout.

Zavařování v mikrovlnné troubě

V mikrovlnné troubě je možné zavařovat téměř všechny druhy surovin, které se klasicky zavařují v horké vodě - ovoce, zeleninu, houby, hotová jídla, polévky… Pro zavařování v mikrovlnné troubě jsou vhodnější sklenice se šroubovacími víčky. Sklenice nikdy neplníme až po okraj, pod víčkem by měla být mezera alespoň 5 milimetrů. Sklenice skládáme do trouby na plastovou misku rovnoměrně po obvodu. Sklenice se nesmí vzájemně dotýkat. Při tomto způsobu zavařování je důležitý výkon trouby a počet sklenic, protože podle těchto údajů se určuje doba zavařování.

Sklenice - objem 0,7 litru

Výkon trouby

Doba zavařování

700 W

6 minut

750 W

5 minut 36 vteřin

800 W

5 minut 18 vteřin

850 W

5 minut

900 W

4 minuty 36 vteřin

Uvedené časy odpovídají zavařování jedné sklenice – při zavařování např. 4 sklenic s obsahem 0,7 litru je celková doba 24 minut ( 4 sklenice x 6 minut ).

Při zavařování sklenic s menším obsahem dobu zkrátíme v poměru, který odpovídá základní velikosti sklenice 0,7 litru - např. sklenici s obsahem 0,3 litru zavařujeme při výkonu 700 W jen 3 minuty.

Zavařování v myčce nádobí

V myčce nádobí je možné zavařovat všechny suroviny. Připravené naplněné a uzavřené sklenice se naskládají do spodní části myčky, malé sklenice se můžou dávat i do horní části. Myčka se nastaví na nejvyšší teplotu, maximálně ale 70° Celsia, a zapne se standardní mycí program. Po jeho ukončení se sklenice vyjmou a položené na utěrku dnem vzhůru nechají vychladnout.