Potřeby a pomůcky

Pro přípravu džemů a marmelád je potřeba nejen kvalitní ovoce, ale i různé potřeby a pomůcky. Některého vybavení mít nemusíte, ale bez hrnce, vařečky, zavařovacích sklenic a víček si džem a marmeládu opravdu nepřipravíte…

Všechny potřeby pro zavařování musí být čisté, nejlépe sterilizované například ve vařící vodě nebo ve vyhřáté troubě.

Škrabky, loupače a nože  budete potřebovat při přípravě ovoce. Při větším množství ovoce nebo častějším zavařování určitě využijete i vykrajovač jádřinců nebo odstraňovač pecek.

V každém případě bude potřeba nějaká mísa, do které si ovoce nakrájíte, pro určení správného množství je nejlepší přesná kuchyňská váha, pro množství do 2 kilogramů je ideální váha digitální.

Pro vaření je nejvhodnější větší hrnec s plochým dnem. Nejlepší jsou hrnce z nerezu, v žádném případě se nedoporučují hliníkové hrnce. Hrnec by měl mít obsah 5 až 8 litrů.

Směs v hrnci se musí pečlivě míchat a k tomu se hodí větší vařečka.

Zavařovací sklenice se vyrábí v několika typech a různých velikostech. Na marmelády a džemy je vhodnější používat sklenice s menším obsahem a šroubovacími víčky. Velmi dobře se plní s pomocí speciálního trychtýře.

Chybět by vám neměl ani zavařovací teploměr. Důležité je především měření teploty v zóně kolem 100° Celsia. Měření teploty je důležitější než želírovací zkouška, protože kousky ovoce se při chladnutí stále ještě pouští tekutinu a konečná hustota je pak řidší, než při želírovací zkoušce. Například jahodový džem je při teplotě 105°° Celsia ještě poměrně řídký, při 107°° Celsia už příliš hustý, při 106° Celsia je jeho konzistence ideální. 

Při častějším zavařování se hodí i různé další vybavení.

Na přípravu ovoce pro výrobu marmelád a džemů se zcela jistě hodí mixér, vzhledem k množství ovoce a snadnější údržbě stačí i menší ponorný nebo tyčový mixér.

Dalším praktickým pomocníkem je odšťavňovač, využijete ale třeba i síta, pasírovací misky a mlýnky, případně látkové nebo papírové filtry.

 

Všechny potřeby na zavařování jsou v současné době na trhu ve velkém výběru. Pokud nechcete ztrácet čas v prodejnách, můžete využít i nabídku internetových obchodů – podívejte se třeba na www.vsenavareni.cz.