Zavařování šťáv a sirupů z ovoce a zeleniny

Ovoce i zeleninu je možné využít i na výrobu šťáv a sirupů, které se pro dlouhodobější uskladnění zavařují. Šťávy i sirupy si při správném postupu jejich přípravy a zavaření zachovají nejen typickou chuť a vůni, ale i mnoho vitamínů.

Šťávy a sirupy můžeme připravit téměř ze všech druhů ovoce, z kořenové zeleniny, okurek, rajčat a chřestu. Listová zelenina a zelí se pro toto zpracování nehodí. Ovocné šťávy a sirupy se pak konzumují jako nápoje – samostatně nebo smíchané s vodou. Zeleninové šťávy jsou velmi zdravé, mohou se použít i na zjemnění polévek a omáček.

Ovocné šťávy a sirupy

Ovoce se pro odšťavování nemusí připravovat tak důkladně, jako třeba na zavařování. Z plodů samozřejmě odstraníme omačkané nebo jinak poškozené části.

Bobulové ovoce se důkladně omyje a nechá okapat, nemusí se ani důsledně zbavovat stopek.

Peckové ovoce se omyje a zbaví stopek, menší plody se nemusí odpeckovávat, z větších, jako jsou třeba broskve, pecky vyjmeme a dužinu nakrájíme na menší kousky.

Měkké plody, jako jsou třeba višně, se neodpeckovávají.

Jádrové ovoce umyjeme a nakrájíme na kousky. Neloupeme ho, protože ve slupce je mnoho důležitých vitamínů a dalších prospěšných látek.

Zeleninové šťávy a sirupy

Zelenina se omyje a odstraní se z ní omačkané nebo nahnilé části. Loupe se pouze když je horní vrstva silně znečištěná. Většina druhů zeleniny se nakrájí před odšťavením na malé kousky nebo nastrouhá.

Cibule i chřest se může odšťavnit i se slupkou.

Rebarbora se umyje a nakrájí na malé kousky, před odšťavením by se měla 2 minuty blanšírovat, aby se z ní odstranila kyselina oxalová, která může způsobovat problémy se zažíváním.

Petržel, celer a další zelenina, která se používá i s listy se může odšťavňovač celá

Odšťavňování

Elektrické odšťavňovače, v kterých se ovoce i zelenina odšťavují za studena, jsou vhodné jen pro přípravu šťáv k okamžité konzumaci. Pro dlouhodobé uchování jsou vhodné parní odšťavňovače. Na trhu je jich mnoho druhů. Jednodušší modely používají k ohřevu zdroj tepla běžného sporáku, výkonnější a dražší elektrické mají vlastní topné těleso. Před jejich používáním se vždy seznamte s návodem k použití, aby se vám podařilo správně připravit řidší šťávy a hustší sirupy

Při odšťavování se plody mohou míchat s cukrem, v takovém případě po ukončení procesu šťávu důkladně zamíchejte, aby se cukr rovnoměrně rozložil.

Zavařování šťáv a sirupů

Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout. Šťávy i sirupy budou trvanlivé jako ostatní zavařeniny…

Množství cukru a doba paření při odšťavňování ovoce

 Ovoce

Množství cukru     na 1 kg ovoce

Doba paření
     
Jablka 20 gramů 75 minut
Hrušky 50 gramů 75 minut
Broskve 50 gramů 60 minut
Švestky 100 gramů 75 minut
Třešně sladké 50 gramů 50 minut
Třešně kyselé 100 gramů 50 minut
Jahody 50 gramů 30 minut
Ostružiny 100 gramů 30 minut
Borůvky 100 gramů 45 minut
Maliny 50 gramů 30 minut
Angrešt 100 gramů 50 minut
Rybíz červený a bílý 100 gramů 45 minut
Rybíz černý 150 gramů 45 minut
Kdoule 100 gramů 75 minut
Vinné hrozny 50 gramů 45 minut

Množství cukru a doba paření při odšťavňování zeleniny

Zelenina Množství cukru         na 1 kg ovoce Doba paření
     
Rebarbora 100 gramů 75 minut
Rajčata - 75 minut
Okurky - 60 minut
Mrkev - 75 minut
Celer - 75 minut
Červená řepa - 75 minut
Chřest - 75 minut
Ředkev - 75 minut
Cibule - 75 minut
Fenykl - 75 minut