Bylinky a koření na výrobu likérů

Při domácí výrobě likérů se velmi často používají i bylinky, koření nebo semena. V některých případech slouží jako základ – především u bylinných likérů, v jiných k vylepšení chuti a dalších vlastností likéru.

Bylinky, koření i semena se používají poměrně často i při domácí výrobě likérů. V každém případě je nutné vždy dodržet optimální množství, protože bylinky a koření velmi snadno mohou narušit nebo i zcela potlačit především původní a zamýšlenou chuť nebo aroma.

Bylinky

Při výrobě likérů je nejvhodnější používat bylinky sušené. Z čerstvých zelených bylinek totiž do likéru přechází mnoho zelených a chuťově nepříjemnějších aromatických látek, sušené bylinky jsou jemnější.

Bylinky se většinou nejdříve macerují – to znamená, že se z nich po vložení do alkoholu vylouhují cenné látky a bylinky se následně oddělí filtrací. Macerování by nemělo trvat déle než 24 hodin, při delší době se vylouhují i nepříjemně aromatické a chuťové složky.

Koření

Ze semen koření – například kmínu, anýzu, hřebíčku a dalších – se získávají aromatické látky jejich destilací s alkoholem. Semena mohou a nemusí být součástí hotového likéru. V každém případě je nutno množství přidávaného koření velmi pečlivě zvažovat, aby se nepřekryla původní plánovaná a chtěná chuť likéru. Pokud koření zůstává v hotovém likéru, mělo by se přidávat méně, protože bude látky uvolňovat průběžně po celou dobu. Tento způsob dochucování a aromatizování likérů by se ale měl používat opravdu s rozmyslem a jen u některých druhů, protože koření likér většinou zabarví nebo zakalí. Druh koření je také nutné vhodně zvolit s ohledem na základní ovocnou složku.