Zavařování pečiva

Zavařování pečiva není tak využívané jako zavařování ovoce nebo zeleniny, a přitom se tímto způsobem může jeho trvanlivost prodloužit až na půl roku. Zavařovat se ale může pouze upečené cukroví nebo pečivo z třeného těsta.

Pro zavařování koláčů a buchet z třeného těsta jsou vhodné pouze sklenice, které nemají zúžené hrdlo, protože pouze z nich se dá pečivo vyklopit. Předem upečené cukroví se může zavařit i do běžných sklenic. Sklenice musí jít neprodyšně uzavřít, měly by tedy mít kvalitní gumové těsnění, ideální je šroubovací víčko.

Zavařování pečiva z třeného těsta

Připravíme si klasické třené těsto, kterým naplníme jen do poloviny zavařovací sklenice. Větší množství těsta ve sklenici být nemůže, protože při pečení zvětšuje svůj objem. Sklenice před vložením těsta mírně vymažeme tukem a vysypeme strouhankou.

Pro pečení a zavaření pak můžeme použít dvě možnosti - pečení a zavařování v zavařovacím hrnci nebo předpečení v troubě a zavaření.

Obrázek

Pečení a zavařování v zavařovacím hrnci

Sklenice naplněné do poloviny třeným těstem důkladně uzavřeme víčky a těsto pak při teplotě 100° Celsia 120 minut pečeme i zavařujeme v klasickém zavařovacím hrnci s vodou. Pak sklenice necháme pomalu vychladnout.

Při tomto způsobu probíhá pečení i zavaření najednou, pečivo se ve sklenici peče pomalu a nemá žádnou kůrku. Protože se nedá nijak vyzkoušet, zda je těsto opravdu propečené, musí se skutečně dodržet dvě hodiny od dosažení teploty 100° Celsia. Uzavřené sklenice s těstem obsahují značné množství vzduchu a tak se musí v zavařovacím hrnci zatížit.

Pečení v troubě a zavaření

Zavařovací sklenice se v tomto případě používá jako forma na pečení. Sklenice se naplní do poloviny třeným těstem a vloží se neuzavřené víčky do předehřáté trouby. Propečení se dá jednoduše zjistit dřevěnou špejlí, doba pečení se pohybuje od 60 do 90 minut podle druhu ohřevu, teplota je

  • elektrická trouba – 180 až 190° Celsia

  • horkovzdušná trouba – 160 až 170 ° Celsia

  • plynová trouba 2 – 3 stupeň

Sklenice vyndáme z trouby a necháme je mírně vychladnout. Pokud těsto přesáhlo přes jejich okraj, odřízneme ho ostrým nožem. Sklenice pak důkladně uzavřeme víčky a necháme je zavařit v klasickém zavařovacím hrnci s vodou při teplotě 100° Celsia 30 minut. Pak sklenice necháme pomalu vychladnout.

Tento způsob je výhodnější, protože je možné ověřit propečení těsta a na povrchu se vytvoří křupavá kůrka. I v tomto případě se sklenice musí při zavařování v hrnci zatížit.

Zavařování upečeného cukroví

Upečené cukroví se většinou pro uložení na delší dobu zamrazuje, ale bez ozdob a krémů ho můžeme i zavařit. Zavaření je mnohem výhodnější – cukroví se nemusí rozmrazovat a je v podstatě ihned k dispozici, a také se minimálně mění jeho chuťové vlastnosti i konzistence.

Obrázek

Postup je velmi jednoduchý -  cukroví opatrně naskládáme do sklenic a ty pevně uzavřeme víčky. Nejlepší možností pak zavařování v troubě.  Sklenice naskládáme na vyšší pečicí plech s vodou tak, aby se vzájemně nedotýkaly a cukroví zavařujeme při teplotě 85° Celsia po dobu 30 minut, pak troubu vypneme a sklenice v ní ještě 15 minut ponecháme. Po vyjmutí z trouby je necháme pomalu vychladnout.